Awarie alternatora
Samochody

Awarie alternatora

Chyba prawie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że w spalinowym samochodzie osobowym zamontowany jest akumulator, który dostarcza prąd podczas rozruchu silnika, a także zasila inne elektryczne elementy w samochodzie. Akumulator ten jest spory, więc można się spodziewać, że jest na tyle pojemny, że może dostarczać prąd przez dłuższy czas. Jednak jak duży ten akumulatory by nie był, to wcześniej czy później musi się przecież rozładować. Jak więc dzieje się, że możemy jeździć samochodem przez długie lata na jednym akumulatorze bez ładowania? Odpowiedź jest bardzo prosta. Akumulator ładuje się ciągle podczas normalnej jazdy, a elementem, który na to pozwala jest alternator, czyli niewielka prądnica napędzana przez silnik. Skoro już wiesz, za co odpowiedzialny jest alternator, możemy przejść do opisywania sytuacji, w których uległ on uszkodzeniu.

 Zdiagnozowanie problemu

Zdiagnozowanie problemu z alternatorem jest zwykle stosunkowo łatwe i może by wykonane nawet przez początkującego kierowcę. Większość nowoczesnych samochodów jest bowiem wyposażonych w specjalną kontrolkę, która zaświeca się, kiedy znika ładowanie akumulatora, które wyraźnie wskazuje na jakiś problem z alternatorem. Problem pojawia się, jednak kiedy samochód nie jest wyposażony w taką kontrolkę ostrzegawczą, jest ona niesprawna lub najzwyczajniej kierowca ją zignoruje.

W takiej sytuacji powoli zaczną pojawiać się problemy z samochodem. Pierwszą oznaką jest najczęściej problem z odpaleniem silnika. Rozrusznik uruchamiający silnik wymaga sporo prądu, kiedy więc go brakuje może pojawić się problem z odpalaniem. Możesz też usłyszeć, że rozrusznik kręci się jakby wolniej niż normalnie. Jeśli w porę nie zajmiesz się tym problemem, to szybko zdarzy się sytuacja, w której najzwyczajniej samochód nie zareaguje na przekręcenie kluczyka w stacyjce, bo zabraknie mu prądu.

Tego typu awaria nie tylko uziemi twój samochód, ale prawdopodobnie znacznie obniży sprawność akumulatora. Aktualnie stosowane akumulatory są bowiem tworzone w technologii, w której akumulator ulega uszkodzeniu, jeśli się całkowicie rozładuje.

Materiał zewnętrzny